Strona głównaFinanseKredyty we frankach – czym jest unieważnienie umowy?

Kredyty we frankach – czym jest unieważnienie umowy?

W niniejszym artykule w skrócie przedstawiamy jak instytucje państwowe zareagowały na trudną sytuację tak zwanych frankowiczów oraz krótko opisujemy czym jest „unieważnienie umowy”.

Popularność kredytów we frankach

Zaciąganie kredytu hipotecznego we frankach było powszechną praktyką w pierwszej dekadzie XXI wieku – w szczególności w okolicach 2007 oraz 2008 roku. Kredyty tego typu były polecane z uwagi na to, że frank szwajcarski słynie z dobrej renomy. Poza tym, kredyt udzielany w tej walucie był po prostu atrakcyjny z finansowego punktu widzenia. Oprocentowanie bywało niższe w porównaniu do kredytów udzielanych w złotówkach. W efekcie wiele osób decydowało się na taką formę kredytowania nieruchomości. Jak się później okazało, nie była to idealna decyzja finansowa.

Jak instytucje państwowe zareagowały na trudną sytuację frankowiczów?

Instytucje państwowe podjęły szereg kroków w celu wsparcia frankowiczów. Od 2019 roku, zgodnie z wytycznymi Komisji Nadzoru Finansowego, kredytobiorcy są informowani o spreadzie walutowym. Ponadto, spłata kredytu jest możliwa bezpośrednio we frankach, aby uniknąć konieczności opierania się na bankowym kursie. Co więcej, KNF zabrania udzielania kredytów w walutach innych niż dochody osiągane przez kredytobiorcę. Instytucje państwowe przygotowały ramowy program ugód z frankowiczami, który zaczął funkcjonować od 2021 roku. Ponadto, wsparcie dla osób posiadających kredyt frankowy i znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej zapewnia ustawa o wsparciu kredytobiorców. Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej stał się przełomowy w kwestii zapewnienia pomocy frankowiczom, gdyż zapoczątkowało to procesy, dzięki którym stało się możliwe postępowanie prowadzące do „unieważnienia umowy” oraz doprowadzenia do tak zwanej ugody frankowej.

Czym jest unieważnienie umowy?

W celu unieważnienia konieczne jest wniesienie pozwu do sądu. Sąd orzekając o nieważności umowy, sprawia, że ta przestaje istnieć. W takim przypadku bank ma obowiązek zwrócić wszystkie środki spłacone przez kredytobiorcę w postaci rat, a także odsetki, prowizję za udzielenie kredytu oraz wszelkie opłaty, które zostały uiszczone podczas trwania umowy i w okresie jej przygotowania.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne