Strona głównaFinanseCzym jest odfrankowienie kredytu?

Czym jest odfrankowienie kredytu?

Kredytobiorcy mający zadłużenie we frankach szwajcarskich borykają się z problemem jakim jest niekorzystna relacja kursowa pomiędzy złotówką a frankiem szwajcarskim. Temat ten jest bardzo medialny, dzięki czemu w ostatnim czasie pojawiło się kilka rozwiązań wspierających kredytobiorców. Jednym z nich jest tak zwane odfrankowienie kredytu. W niniejszym artykule przyglądamy się temu czym takie rozwiązanie się charakteryzuje.

Czym jest odfrankowienie kredytu?

Odfrankowienie kredytu to proces polegający na skierowaniu wniosku do sądu w celu usunięcia klauzuli indeksacyjnej z umowy kredytowej. Jego celem jest zmniejszenie salda zadłużenia i uczynienie kredytu niezależnym od zmian kursowych między frankiem szwajcarskim a złotówką. Chociaż odfrankowienie może istotnie wpłynąć na wielkość zadłużenia, wymaga ono procesu sądowego, w którym sąd orzeka o istnieniu klauzul abuzywnych w umowie i usuwa je, zmieniając kredyt na taki jakby był kredytem złotowym od samego początku.

W rezultacie oprocentowanie pozostaje bez zmian (oparte na stopie LIBOR), ale saldo zadłużenia może być obniżone nawet o kilkadziesiąt procent. Ponadto, wszelkie nadpłacone raty zostają zwrócone. Innymi słowy, po odfrankowaniu kredytu, bank jest zobowiązany do zwrócenia kredytobiorcy wszystkich pieniędzy, które zostały pobrane na podstawie poprzednich zapisów w umowie kredytowej.

Dlaczego odfrankowienie kredytu jest możliwe?

Większość umów kredytowych w frankach zawiera zapisy, które są niezgodne z przepisami prawa i uznawane za niedozwolone. Dlatego osoby posiadające kredyty we frankach mogą wystąpić z procesem przeciwko bankom. Od pewnego czasu wyroki sądowe były korzystne dla konsumentów, co jasno pokazuje, że z reguły z perspektywy kredytobiorcy opłaca się podjąć działania zmierzające do odfrankowienia kredytu. Trzeba jednak pamiętać, że sytuacja każdego kredytobiorcy może być nieco inna, dlatego przed rozpoczęciem procesu zmierzającego ku przewalutowaniu kredytu warto najpierw swoją sytuację przekonsultować z doświadczoną kancelarią, która specjalizuje się w takich zagadnieniach.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne